2008 RACE RESULTS

Go to results for Novice Slalom, Giant Slalom or Downriver Race.

NOVICE SLALOM

Bib # Name 1 Name 2 Class Start
(H:MM:SS)
End
(H:MM:SS)
Ruff Time
(H:MM:SS)
Penalties
(H:MM:SS)
Run Time
(H:MM:SS)
Place
13 Justin Schmale   K-1M 0:37:39.000 0:45:48.200 0:08:09.200 0:01:30.000 0:09:39.200 2
33 Bob Benoit   K-1M 0:39:38.000 0:52:52.800 0:13:14.800 0:01:20.000 0:14:34.800  
61 Zoltan Spolunis   K-1M 0:43:39.000 0:52:06.000 0:08:27.000 0:04:00.000 0:12:27.000 3
16 Emil Klymkow   K-1M 0:41:38.000 0:50:06.900 0:08:28.900 0:01:00.000 0:09:28.900 1
39 Arthur Cram Dorothy Cram CC-2MIX 0:47:40.000 0:58:29.000 0:10:49.000 0:01:20.000 0:12:09.000 1
34 Tim Gutch Matt Gutch OC-2M 0:45:39.000 0:56:39.400 0:11:00.400 0:03:00.000 0:14:00.400 2
23 Rich Wilke Pete Wilke OC-2M 0:49:39.000 0:58:34.000 0:08:55.000 0:00:40.000 0:09:35.000 1
42 Hannah Kaufman Brian Kaufman OC-2FAM 0:51:39.000 1:01:58.100 0:10:19.100 0:02:10.000 0:12:29.100 3
44 Mary Lea Raymond Matt Shapiro OC-2FAM 0:53:39.000 1:05:49.900 0:12:10.900 0:03:30.000 0:15:40.900  
45 Jeff Raymond Tyler Raymond OC-2FAM 0:55:43.000 1:07:58.900 0:12:15.900 0:02:30.000 0:14:45.900  
59 Ron Turbayne Graham Turbayne OC-2FAM 0:57:39.000 1:08:10.800 0:10:31.800 0:00:10.000 0:10:41.800 2
31 Tucker West Brett West OC-2FAM 1:00:10.000 1:09:11.700 0:09:01.700 0:00:20.000 0:09:21.700 1

Back to Top

GIANT SLALOM

Bib # Name 1 Name 2 Class Start End Ruff Time Penalties Run Time Place
        (H:MM:SS) (H:MM:SS) (H:MM:SS) (H:MM:SS) (H:MM:SS)  
51 Greg Lombard   K-1M 1:31:38.000 1:41:30.300 0:09:52.300 0:01:00.000 0:10:52.300  
14 Marko Schmale   K-1M 1:36:08.000 1:45:15.600 0:09:07.600 0:00:00.000 0:09:07.600 1
20 Randy Bodkin   K-1M 1:33:39.000 1:48:37.800 0:14:58.800 0:12:00.000 0:26:58.800  
21 Dave Rubin   K-1M 1:38:08.000 1:51:29.600 0:13:21.600 0:02:00.000 0:15:21.600  
26 Simone Orland   K-1M 1:40:08.000 1:50:52.300 0:10:44.300 0:03:20.000 0:14:04.300  
27 Kevin Albert   K-1M 1:42:08.000 1:53:11.300 0:11:03.300 0:01:10.000 0:12:13.300  
28 Scott Vandervusse   K-1M 1:44:08.000 1:53:44.400 0:09:36.400 0:00:00.000 0:09:36.400 3
30 Jim Sausville   K-1M 1:46:09.000 1:55:13.300 0:09:04.300 0:00:10.000 0:09:14.300 2
49 Polar Hummenn   K-1M 1:48:08.000 1:58:27.700 0:10:19.700 0:00:10.000 0:10:29.700  
54 John Gilreis   K-1M 1:50:08.000 2:00:31.000 0:10:23.000 0:01:00.000 0:11:23.000  
57 John Chen   K-1M 1:52:08.000 2:04:29.400 0:12:21.400 0:00:00.000 0:12:21.400  
47 Jennifer Baker   K-1F 1:54:08.000 2:04:29.400 0:10:21.400 0:00:30.000 0:10:51.400 2
56 Deb Laun   K-1F 1:56:08.000 2:07:43.800 0:11:35.800 0:00:00.000 0:11:35.800  
36 Carol Fisher   K-1F 1:59:09.000 2:08:01.100 0:08:52.100 0:00:40.000 0:09:32.100 1
38 Carol Hatch   K-1F 2:01:08.000 2:11:56.900 0:10:48.900 0:00:10.000 0:10:58.900 3
50 Linsay Speer   K-1F 2:03:08.000 2:15:24.800 0:12:16.800 0:02:40.000 0:14:56.800  
52 Julie Lombard   K-1F 2:05:08.000 2:17:29.400 0:12:21.400 0:06:30.000 0:18:51.400  
10 Adam Pearsall   CC-1M 2:07:09.000 2:17:40.800 0:10:31.800 0:03:50.000 0:14:21.800 3
11 Pete Legere   CC-1M 2:11:08.000 2:23:09.000 0:12:01.000 0:01:00.000 0:13:01.000 2
12 Gary Flanagan   CC-1M 2:13:09.000 DNF #VALUE! 0:00:00.000 #VALUE!  
35 Jim Underwood   CC-1M 2:09:08.000 2:18:37.200 0:09:29.200 0:00:10.000 0:09:39.200 1
47 Jennifer Baker   CC-1F DNS 0:00:00.000 #VALUE! 0:00:00.000 #VALUE!  
48 Kevin Howells   OC-1M 2:15:38.000 2:27:06.600 0:11:28.600 0:00:50.000 0:12:18.600 3
37 Bob Nessle   OC-1M 2:17:39.000 2:31:18.900 0:13:39.900 0:02:20.000 0:15:59.900  
12 Gary Flanagan   OC-1M 2:56:39.000 3:10:17.000 0:13:38.000 0:02:00.000 0:15:38.000  
18 Tom Addicks   OC-1M 2:19:39.000 2:31:55.600 0:12:16.600 0:01:00.000 0:13:16.600  
40 Charles Wilkison   OC-1M 2:21:38.000 2:33:23.700 0:11:45.700 0:00:30.000 0:12:15.700 2
46 Jim Ernst   OC-1M 2:23:38.000 2:34:38.600 0:11:00.600 0:01:00.000 0:12:00.600 1
19 Rachel Kurtz   OC-1F 2:25:38.000 2:39:04.300 0:13:26.300 0:01:00.000 0:14:26.300 1
*10 Adam Pearsall Marko Schmale CC-2M 0:00:00.000 0:00:00.000 0:00:00.000 0:00:00.000 0:00:00.000  
53 Sam Kauffmann John Rugge OC-2M 2:28:09.000 2:40:53.000 0:12:44.000 0:01:40.000 0:14:24.000 3
41 Brad Prozeller Brian Kaufman OC-2M 2:30:09.000 2:41:19.400 0:11:10.400 0:00:40.000 0:11:50.400 2
55 Ron Turbayne Jim Davidson OC-2M 2:32:10.000 2:50:44.000 0:18:34.000 0:01:20.000 0:19:54.000  
58 Ken Perrault Matt Perrault OC-2M 2:34:08.000 2:45:16.000 0:11:08.000 0:00:40.000 0:11:48.000 1
60 Angus Davidson Oliver Paul OC-2M 2:36:08.000 2:49:33.000 0:13:25.000 0:11:40.000 0:25:05.000  
22 Peter Wilke Rick Wilke OC-2F 3:03:39.000 3:15:26.600 0:11:47.600 0:02:30.000 0:14:17.600 1
47 Kevin Howells Jennifer Baker OC-2MIX 2:50:09.000 3:01:16.800 0:11:07.800 0:01:20.000 0:12:27.800 2
17 Leif Ahrens Susan Ritchie-Ahrens OC-2MIX 2:38:08.000 2:50:27.300 0:12:19.300 0:02:00.000 0:14:19.300  
14/15 Marko Schmale Kate Hartley OC-2MIX 2:40:09.000 2:50:57.600 0:10:48.600 0:02:00.000 0:12:48.600 3
24 Rich Wilke Lauren Wilke OC-2MIX 2:42:08.000 2:54:23.700 0:12:15.700 0:01:20.000 0:13:35.700  
29 Larry Woods Shelly Nevard OC-2MIX 2:44:10.000 2:54:26.900 0:10:16.900 0:00:40.000 0:10:56.900 1
43 Pricilla Kaufman Scott Edwards OC-2MIX 2:46:08.000 2:57:48.200 0:11:40.200 0:01:00.000 0:12:40.200  
62 Sylvia Wohlfahrt Fritz Wohlfahrt OC-2MIX 2:48:08.000 3:00:24.500 0:12:16.500 0:01:00.000 0:13:16.500  
25 John Les Veaux Peter Erwin OC-2MAST 2:52:09.000 3:10:26.500 0:18:17.500 0:03:30.000 0:21:47.500 2
40 Charles Wilkison Gary Slusher OC-2MAST 2:54:38.000 3:05:20.300 0:10:42.300 0:00:30.000 0:11:12.300 1

Back to Top

DOWNRIVER RACE

Bib # Name 1 Name 2 Class Start
(H:MM:SS)
End
(H:MM:SS)
Ruff Time
(H:MM:SS)
Place
92 Patti Weisser Jackie Haft OC-2(alu)F 0:25:47.800 1:53:19.400 1:27:31.600 1
66 Steven Murphy Ron Owen OC-2(alu)M 0:25:47.800 1:33:33.700 1:07:45.900 2
62 Tim Hoffay Andy Hyra OC-2(alu)M 0:36:26.300 1:42:30.200 1:06:03.900 1
61 Marc Whitman Todd Whitman OC-2(alu)M 0:36:26.300 1:54:44.600 1:18:18.300 3
75 Brett West Tucker West OC-2(rec)FAM 0:25:47.800 1:31:52.100 1:06:04.300 1
86 Glenn Shapiro Matt Shapiro OC-2(rec)FAM 0:25:47.800 1:37:20.300 1:11:32.500 3
72 Bob Morris Bobby Morris OC-2(rec)FAM 0:25:47.800 1:32:14.800 1:06:27.000 2
64 Bob Nessle Kelly Nessle OC-2(rec)MIX 0:25:47.800 dnf #VALUE!  
87 Carol Yarnell Clyde Yarnell OC-2(rec)MIX 0:25:47.800 1:43:43.800 1:17:56.000 2
85 Marylea Raymond Jeff Raymond OC-2(rec)MIX 0:25:47.800 1:32:03.800 1:06:16.000 1
71 Dave Dunkelberger Cris Swift OC-2(rec)M 0:25:47.800 DNF #VALUE!  
65 Peter Roland Robert Roland OC-2(rec)M 0:25:47.800 1:31:18.500 1:05:30.700 1
63 Tom McKiernan Kevin McKiernan OC-2(rec)M 0:25:47.800 1:40:49.800 1:15:02.000 2
78 Leif Ahrens David Ritchie OC-2(race)MAST 0:25:47.800 1:33:13.800 1:07:26.000 1
74 James Bornhein Doug Davis OC-2(race)MAST 0:25:47.800 1:33:57.800 1:08:10.000 2
94 Bruce Braman Marian Braman OC-2(race)MIX 0:25:47.800 1:25:04.100 0:59:16.300 2
73 Jim Underwood Carol Fisher OC-2(race)MIX 0:25:47.800 1:20:46.900 0:54:59.100 1
90 Charlie Fox Francis Sheehan OC-2(race)M 0:25:47.800 1:39:34.200 1:13:46.400 1
88 Fred Wagner Neil Wagner CC-2FAM 0:36:26.300 1:40:34.700 1:04:08.400 1
99 Walt Addick   OC-1(rec)F 0:25:47.800 1:43:55.700 1:18:07.900 2
77 Nate Pelton   OC-1(rec)F 0:25:47.800 1:41:43.700 1:15:55.900 1
96 Marko Schmale   OC-1(race)M 0:25:47.800 1:27:21.600 1:01:33.800 2
79 Jim Ernst   OC-1(race)M 0:25:47.800 1:25:48.400 1:00:00.600 1
76 Adam Pearsall   CC-1M 0:36:26.300 1:42:23.100 1:05:56.800 1
91 Tony Malikowski   K-1WWM 0:36:26.300 1:28:27.100 0:52:00.800 1
68 Scott Vanevusse   K-1WWM 0:36:26.300 1:33:17.900 0:56:51.600 2
83 Barbara Luthi   K-1(short)F 0:36:26.300 1:52:24.200 1:15:57.900 1
97 Emil Klymkow   K-1(short)M 0:36:26.300 1:47:01.100 1:10:34.800  
93 Jim Sausville   K-1(short)M 0:36:26.300 1:35:45.800 0:59:19.500 2
84 Nick Lutei   K-1(short)M 0:36:26.300 1:44:33.000 1:08:06.700  
81 Jeff Kelly   K-1(short)M 0:36:26.300 1:34:49.800 0:58:23.500 1
80 Michael Hewitt   K-1(short)M 0:36:26.300 1:36:51.200 1:00:24.900 3
67 Kevin Albert   K-1(short)M 0:36:26.300 1:38:33.200 1:02:06.900  
95 James Smith   K-1(short)M 0:36:26.300 2:02:09.700 1:25:43.400  
89 Peter Morehouse   K-1(short)M 0:36:26.300 1:52:17.600 1:15:51.300  
98 Paul Menaldino   K-1(long)M 0:36:26.300 1:40:07.800 1:03:41.500 2
82 Zoltan Spolario   K-1(long)M 0:36:26.300 1:42:43.400 1:06:17.100 3
70 Simone Orlandi   K-1(long)M 0:36:26.300 1:33:56.100 0:57:29.800 1